http://www.youtube.com/watch?v=sbKNQswlPEE
Ai auzit povesti frumoase, Cenusarese arse
Ce nu-ntelegi din inimi, orice se poate coase
In zadar urla orgoliu', ai pus doliu pe ce zic
Am atatea cuvinte, tu n-ai sa intelegi nimic
Dedic aceste versuri (?) si tie
Doamna, jumatate prieten, mama si sotie
Stiu ca ma crezi in stare sa fiu ce ti-ai dori
Si mai stiu ca am cerut prea mult ce nu pot oferi
Scurt, imi ofereai tot ce aveai, dar eu sunt mut
Si mult prea incapatanat sa zic ca mi-a placut
Uneori ne pierdem, mult prea straini de ce simtim
Mult prea oameni, riscam mult prea egoisti sa fim
Si celui de langa noi cerul cu ploi oferim,
Si-asta n-o sa stearga o cina-n care la sfarsit platim
Orbeste, cand doar unu' ofera si-altu' nu primeste
Timpu' vindeca ranile, dar uneori le-ntareste.
(text)
Discutia dumneavoastra e copilaroasa si primara, nu cunoasteti nimic din psihologia dragostei.
Iubirea-i altceva. Iar daca nu stiti ce e, puteti cu toate notiunile dumneavoastre vandute cu
toptanul sa discutati o viata-ntreaga, sa nu pricepeti nimic !
De cand, ma rog, ai inceput sa consideri inimile noastre drept calauze-n care sa putem avea
incredere ? Am fost invatate mereu ca inima omului este mai inselatoare decat orice pe lume si
groaznic de rea.
Capul pe perna cand se lasa sa uite de stres
Si-nchizi ochii linistit constient ca maine ai de ales
Ii compatimesc pe cei care mai gasesc placere in
Lupta pentru putere, revolvere si-avere
Intr-o lume mai buna nu ne-am face soarta cruda
Iar noi doi am alerga desculti prin iarba uda
Streangul n-ar mai plange de gatul ei sfidand ceru'
Ca l-a iubit si el i-a prabusit deodata ceru'
Tu ce-ntelegi din asta ? Esti mult prea mica pentru noi.
Ne-am certat de atatea ori, aveam dreptate amandoi
Sau de multe ori niciunul, hai arunca prima piatra
Am pregatit alt obraz care uita dar nu iarta.
Gasind suspans in cearta, uitam tot ce ne leaga
Nu poate castiga cel ce nu stie sa piarda
Viata ca o prada scursa ca, la final sa zici
"Doamne iarta-ma te rog si vino sa ma iei de-aici!"
(text)
Ma uit in jur si toti sunteti imbracati in gri.
Sunteti tristi, sunteti mediocri, si vreti ca toata lumea sa fie la fel. Daca n-aveti voi . . . Daca
voi nu aveti nimeni sa nu aiba; nimeni?!? Pai stiu eu ceva ce nu stiti voi! Eu nu vreau sa fiu asa!
Nu vreau sa fiu asa ! Cascatul e la fel de nociv ca adidasii racheta, ca supermarketul cu 15 case
din care merge una singura! Ca aia care claxoneaza la stop cand e rosu si cand oricum nu ai unde sa
te ducï . . .
luni, 6 iunie 2011
duminică, 5 iunie 2011
INGRIJIREA TATUAJULUI
Daca data trecuta am vorbit despre tatuaje in general si cum sunt facute azi am sa scriu despre ingrijirea tatuajelor:)
1.Pastrati bandajul cel putin 4-6 ore dupa ce a fost aplicat,recomandat este 24 de ore.Aceste 24 de ore sunt importante pentru calitatea si pastrarea culorii.
2.Indepartati bandajul dupa ce a expirat timpul acordat,clatiti tatuajul cu un tifon inmuiat in apa rece (apa rece tine porii inchisi si previne infectia) dupa acesta stergeti cu un tifon uscat.
3.Dupa ce ati sters tatuajul dati cu o crema antibiotica (Tetraciclina Clorhidrat sau o crema cu vitaminele A si B). Continuati sa dati de 4-5 ori pe zi, timp de o saptamana.Expuneti pielea care se vindeca la aer fara sa o expuneti la soare.
4.Rezistati mancarimilor si nu scarpinati sau decojiti deoarece se pierde culoarea.
5.Evitati sa dati cu multa apa pe tatuaj,Evitati raurile,baltile si strandurile.
6.Purtati haine curate si largi in zona tatuajului.
7.Dupa vindecare aplicati o lotiune de bronzat pentru a pastra pielea fina si catifelata si pentru a preveni arsurile de soare si decolorarea tatuajului.
Cam atat pentru azi:)sper sa va fie de folos:*:*
1.Pastrati bandajul cel putin 4-6 ore dupa ce a fost aplicat,recomandat este 24 de ore.Aceste 24 de ore sunt importante pentru calitatea si pastrarea culorii.
2.Indepartati bandajul dupa ce a expirat timpul acordat,clatiti tatuajul cu un tifon inmuiat in apa rece (apa rece tine porii inchisi si previne infectia) dupa acesta stergeti cu un tifon uscat.
3.Dupa ce ati sters tatuajul dati cu o crema antibiotica (Tetraciclina Clorhidrat sau o crema cu vitaminele A si B). Continuati sa dati de 4-5 ori pe zi, timp de o saptamana.Expuneti pielea care se vindeca la aer fara sa o expuneti la soare.
4.Rezistati mancarimilor si nu scarpinati sau decojiti deoarece se pierde culoarea.
5.Evitati sa dati cu multa apa pe tatuaj,Evitati raurile,baltile si strandurile.
6.Purtati haine curate si largi in zona tatuajului.
7.Dupa vindecare aplicati o lotiune de bronzat pentru a pastra pielea fina si catifelata si pentru a preveni arsurile de soare si decolorarea tatuajului.
Cam atat pentru azi:)sper sa va fie de folos:*:*
miercuri, 1 iunie 2011
TATTOO
Doare?
Da!Intotdeauna doare cand va faceti un tatuaj.Culoarea este introdusa in piele cu ajutorul acelor,dar,niciodata nu doare atat de tare incat sa nu puteti suporta durerea.Durerea difera de la persoana la persoana si in functie de locul in care este facut.Cu cat sunteti mai relaxati procesul va fii mult mai usor de suportat.
Tatuajul se face fara anestezie si fara consum de bauturi alcoolice.
Tatuajele sunt aplicate cu ajutorul unei masini de tatuat,care a ramas aproape aceeasi cu cea proiectata in 1896.Masina face ca un ac sau o combinatie de ace sa creeze o linie subtire si apoi sa aplice culoarea.
Timpul in care un tatuaj este facut are 2 factori majori : marimea si complexitatea simbolului ales.Un alt factor este zona corpului unde este facut tatuajul,de exemplu pe brate ia mai putin timp deoarece pielea poate fii instina pe cand pe burta ia mai mult timp deoarece pielea este deja intinsa...
Tatuajele sunt destul de sigure,de obicei se folosesc ace noi sau sterilizate,pigmenti,creme,manusi care se arunca dupa fiecare folosire.Pielea nu este afectata de tatuaj,unde acul a penetrat pielea se va forma o crusta care va cadea.Odata vindecat tatuajul (dureaza cam o saptamana ,dar difera de la individ la individ)el va fi protejat de noul strat d epiele care va creste peste,astfel va deveni o parte din noi pentru tot restul vietii.
Cu timpul tatuajele vor arata mai batrane,de altfel si noi:DCulorile nu se vor schimba mult,liniile se vor ingrosa putin iar liniile apropiate vor avea tendinta de ase uni(de aceea de obicei se evita detaliile).
In primele zile tatuajele se vor coji ca arsurile de soare,dar este perfect normal.Nu cojiti pielea,lasati-o sa faca ce trebuie singura.
Tatuajele vechi sau nedorite se pot acoperi cu unele noi,insa aceasta acoperire este limitata,deoarece nu se pot pune culori mai deschise peste culori mai inchise fara ca tatuajul cel vechi sa nu se vada.Tatuajul cel nou va fii intotdeauna mai mare si mult mai inchis la culoare decat cel vechi pentru a-l acoperi intregime.
end joy:)
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





